Śladami przeszłości - pylony upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego / 2023-09-11

Zadanie pn.: Śladami przeszłości - pylony upamiętniające wybuch Powstania Styczniowego dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Zadanie obejmowało wykonanie i montaż dwóch tablic informacyjnych (pylonów). Pierwszy pylon jest poświęcony upamiętnieniu 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, który zamontowany Został na Mstowskim Rynku. Natomiast drugi pylon nawiązuje do epidemii cholery, która miała miejsce w 1863r. po Powstaniu Styczniowym. Lokalizacja drugiego pylonu to las przy ulicy Jaskrowskiej w miejscowości Wancerzów gdzie znajdują się drewniane krzyże, które są znakiem rozpoznawczym cmentarza epidemiologicznego nazwanego przez lokalną społeczność cmentarzem "cholerycznym".

Głównym celem była popularyzacja wiedzy dotyczącej historii Polski i dziedzictwa kulturowego. Realizacja zadania stanowiła  podstawę do kultywowania uroczystości upamiętnienia bohaterów powstania, którzy z wielką determinacją dążyli do zrealizowania marzeń o wolnej i niepodległej Polsce. Idea realizacji zadania spowodowana była potrzebą uświadamiania mieszkańców w zakresie historii i dziedzictwa Polski. Niezaprzeczalnie zadanie ma pozytywny wpływ na młode społeczeństwo gdyż podkreśla jak cenną wartością jest historia narodowa, a także zainicjuje potrzeby jej kultywowania, rozpowszechniania i ochrony.

Na Rynku w Mstowie, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, upamiętniającej 160. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego na Rynku w Mstowie. Wydarzenie zostało objęte patronatem Gminy Mstów. W ceremonii uroczystości brali udział liczni goście m.in.:
Szymon Giżyński – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej
Ryszard Majer – Senator Rzeczypospolitej Polskiej,
Lidia Burzyńska – Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej,
Robert Magdziarz – Wicewojewoda Śląski,
Grażyna Matyszczak – Pełnomocnik Okręgu nr 69 Prawo i Sprawiedliwość,
Jacek Strączyński – Przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NSZZ „Solidarność”,
Obecni byli także:
- władze Gminy Mstów (Wójt Tomasz Gęsiarz, Zastępca Wójta Małgorzata Grabowska, Skarbnik Maria Skibińska, Sekretarz Sylwia Kuban),
- Radni Gminy Mstów,
- Dyrektorzy Szkół i Przedszkoli,
- przedstawiciele Stowarzyszenia Ziemi Częstochowskiej “Solidarność i Niezawisłość”,
- przedstawiciele Stowarzyszenia Więzionych, Internowanych i Represjonowanych,
- Poczty sztandarowe: jednostek OSP z terenu gminy, Rady Gminy Mstów, ZHP, Szkoły Podstawowej w Mstowie ,
- harcerze i zuchy z III Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Skała”.

pylon-logotypy