Działalność GOK w Mstowie w okresie wakacyjnym / 2020-09-03

Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie na czas pandemii oraz w okresie wakacyjnym dostosował swoją działalność do zasad i obostrzeń narzuconych przez Ministerstwo Zdrowia. Prowadzono zajęcia z zakresu muzyki i plastyki, które polegały na bezpośrednim uczestnictwie dzieci w zajęciach prowadzonych przez Instruktorów w budynku ośrodka kultury. W momencie ograniczenia dostępu do zajęć pracownicy i instruktorzy kontynuowali swoje działania w innej formie.

Na profilu Facebook’owym pojawiły się zajęcia plastyczne w formie slajdów, w postaci filmików instruktażowych oraz aranżowanych z komentarzem Instruktora. W ten sposób powstała cała seria filmików z dziedziny plastyki poświęcona różnym technikom oraz blok filmów wakacyjnych „Plastelina na wakacjach”. Na kanale YouTube GOKu można cały czas znaleźć filmik o składaniu origami czy różnych sposobach malowania. Zajęcia muzyczne odbywały się za pośrednictwem transmisji on-line, gdzie kontakt między uczniem a Instruktorem odbywał się przez odpowiedni komunikator. W późniejszym czasie ze względu na zniesienie obostrzeń część zajęć zmieniła swoją formę. Zajęcia muzyczne odbywały się w pracowni z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa na czas pandemii.

Na dzień dzisiejszy realizowany jest projekt realizacji teledysku do piosenki „Moja okolica”, który składa się z wielu etapów. Na samym początku trwały przesłuchania do projektu. Wybrano piosenkę i nastąpiła praca nad aranżacją instrumentów i nagraniami wokali. W trzecim etapie materiał muzyczny trafił do obróbki i montażu. W finale tej części efekt prac trafił do sieci poprzez publikacje na profilu muzycznym SoundCloud. W kolejnym etapie realizowane są nagrania video do klipu oraz montaż i realizacja samego teledysku. Rozpoczęto również prace nad nagraniami kolejnego utworu o Mstowie pt. „Pieśń o Skale”. Projekty prowadzi i nadzoruje Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie.

Obecnie trwa jeszcze konkurs filmowy Nakręć klipa dla Mstowianek oraz konkurs ogłoszony pod koniec wakacji pt. Najpiękniejszy zakątek Gminy Mstów. Forma konkursów prowadzonych drogą elektroniczną została dobrze przyjęta i będzie tak kontynuowana.

Realizacja tych form działalności artystycznej była możliwa dzięki pracy i samodoskonaleniu Instruktorów Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie, którzy szybko zgłębili wiedzę na temat możliwości i nowatorskich rozwiązań. Wzbogacili swój warsztat pracy o nowe umiejętności i rozwiązania technologiczne. Nauczyli się tworzenia filmików, ich aranżacji, obróbki i udostępniania. Ta nowa forma pracy zostanie w zakresie form pracy i będzie doskonalona.