Święto Jabłka 2021 / 2021-08-17

Tegoroczna edycja imprezy była długo wyczekiwana, mimo iż przypadła na czas obowiązywania obostrzeń sanitarnych. Nałożyły one na organizatorów nowe obowiązki, które zostały sprawnie zrealizowane, dzięki czemu przebieg imprezy był zadowalający.

Po długiej przerwie, zielone tereny „Warty Mstów” stały się miejscem spotkania dla mieszkańców Gminy oraz licznych gości.
Już od rana 14 sierpnia prace przygotowawcze były w toku - przybywali wystawcy, artyści i obsługa techniczna i gastronomiczna. Aby Święto Jabłka nabrało właściwej formy swoje wysiłki musieli połączyć technicy od sceny, od nagłośnienia, gospodarz miejsca, organizator i liczni wystawcy oferujący swoje usługi. Kolejna grupa to artyści, którzy swoim talentem czarowali wszystkich gości i liczną widownię. Nad całością czuwali pracownicy ochrony oraz policja i strażacy. Dzięki dobrej organizacji i współpracy byliśmy świadkami wspaniałego wydarzenia kulturalnego.
Pierwsze dźwięki muzyki i słowa powitania padły ze sceny o godzinie 16:00. Zaraz po nich prowadzący zaprosił wszystkich na konkursy sprawnościowe związane z jabłkiem. Chętne dzieciaki i młodzież mieli za zadanie strącać jabłka, rzucać nimi do kosza lub strącać nimi kręgle. Zabawy było nie miara a razem z nimi nagród upominków. Każdy dostał torbę z logiem Święta Jabłka Gminy Mstów a w niej niespodziankę, którą były jabłka i maskotki. Ku uciesze najmłodszych na placu były jeszcze dostępne stragany z wieloma zabawkami, wata cukrowa, wakacyjne warkocze oraz cały park dmuchańców. Można było poszaleć na zjeżdżalniach, trampolinach czy torach przeszkód.
Dla większych i starszych uczestników były dostępne stanowiska z gastronomią oraz wygodne ławki z parasolami. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. I tak tradycyjnie miejsce przed sceną wypełniło się osobami gotowymi do wspaniałej zabawy.
A było przy czym się bawić.
Pierwszą gwiazdą na scenie był mstowski zespół ludowy „Mstowianki”, który ma za sobą nagranie teledysków oraz wywiady w ogólnopolskiej telewizji, np. w Teleekspresie.
Folklor polskich gór i terenów żywiecczyzny zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Rajczańska. Grupa 28 osób ukazała tańce i wyśpiewała piękne ludowe tradycje. Zespół na scenie podzielił się na muzyków, tancerzy i wokalistów. Przez godzinę na scenie rozbrzmiewały góralskie przyśpiewki i wirowały kolorowe kiecki i warkocze. Było widowiskowo :)

Po takiej dawce energii na scenę wkroczył Czadoman - artysta, który porwał do tańca nie tylko towarzyszące mu tancerki ale i publiczność przed sceną. Mocne bity, przyjemne rytmy i power wokalisty dał kolejną godzinę niezłej zabawy. Wszyscy „dali czadu”, a bis artysty było dowodem na to że publiczność nie chciała kończyć tak dobrej zabawy. Prywatnie Czadoman to Paweł Dudek wokalista, który odniósł sukces w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”, gdzie zaskoczył Jurorów swoimi umiejętnościami.
Wtedy nastąpił moment odpoczynku przed występem Gwiazdy Wieczoru. Gdy scenę przygotowywano do występu uwaga zebranych została skierowana na telebim, na którym odbyła się prezentacja medialnego dorobku Gminnego Ośrodka Kultury w Mstowie. Zobaczyć można było realizowane w czasie pandemii teledyski i nagrania GOKu. A jest się czym pochwalić. Teledyski KGW "Mstowianki”, teledysk Poli Błachowicz, teledysk Iskry Mokrzesz, nagrania wokalne ze studia nagrań „mStovia Studio” w Gminnym Ośrodku Kultury we Mstowie. Wszystkie te realizacje można oglądać na kanale You Tube GOKu.
W ten sposób od małych gwiazd estrady przeszliśmy do tych wielkiego formatu. A takim gigantem scenicznym jest zespół Kombi. Wspaniali muzycy, kompozytorzy i twórcy. Pokolenia schyłku ubiegłego stulecia pamiętają takie hity jak „Nietykalni”, „Słodkiego, miłego życia” czy „Nasze randez-vous”, natomiast młodzież miała okazję je usłyszeć. Zespół zaprezentował swój dorobek i opowiedział o swojej historii na tyle, ile dało się to zrobić w czasie koncertu. Była to niebanalna podróż w czasie. Dla tych, którzy oglądali hity zespołu na czarno-białych ekranach telewizorów była to wyprawa sentymentalna. Niektórzy mogli przypomnieć sobie dźwięk intra programu „5-10-15”, który ściągał dzieci przed telewizory w sobotnie poranki.
Zespół Kombi istnieje pod tą nazwą już 45 lat i pokazał swój styl, który charakteryzował się nowatorstwem, poprzez wykorzystanie (wówczas nowych) instrumentów elektronicznych – klawiszowych. Dziś muzycy nadal utrzymują ten trend, dodając do swojej twórczości nowiki techniczne – tym razem pokaz laserowy. Muzyka elektroniczna i światło lasera dają niebanalne odczucia muzyczne i artystyczne. Pozostaje tylko złożyć gratulacje i życzyć dalszych sukcesów Zespołowi. Koncert musiał dobiec końca, a my zostaliśmy ze wspaniałymi wspomnieniami. Dla chętnych do godziny 1:00 trwała dyskoteka, prowadzona przez DJ Maćka.
Pogoda ducha i pogoda astronomiczna była na wysokim poziomie. W takich okolicznościach mogliśmy spotkać się na tegorocznym Święcie Jabłka 2021. Liczymy, że spotkamy się znów za rok.

Galeria zdjęć