Święto Jabłka 2019 / 2019-09-09

7 września 2019 roku na terenie Klubu Sportowego „WARTA Mstów” zgromadzili się mstowscy sadownicy, wystawcy z plonami pól i ogrodów, smakołykami, dobrym jedzeniem oraz atrakcjami dla dzieci. Widzowie dopisali i bawili się dobrze mimo psotnej pogody. W myśl przysłowia „dla chcącego nic trudnego” wielu obecnych wytrwale uczestniczyło we wspólnej zabawie aż do końca. W atmosferze ciepła i w promieniach słońca pokazały swoje umiejętności Panie z zespołu „Mstowianki” oraz najmłodsi uczestnicy – tancerze tańca nowoczesnego prowadzeni przez Panią Izabelę Organę.

Blok muzyczny rozpoczął recital Marty Sołtys, która wykonała kilka utworów operowych i operetkowych, zaskakując nie tylko repertuarem ale i talentem.

Pozostał w podobnym klimacie kolejny artysta – znany z programu Jaka to melodia - Robert Janowski. Na życzenie widowni wykonał znany z musicalu „Metro” utwór „Wieża Babel”. Poza tym swoim urokliwym głosem wyśpiewał ballady i utwory znane i lubiane, np. „W nas i wokół nas” czy „My way” Sinatry.

Bezsprzecznie na scenę zagościła piosenka w dobrym stylu. Po występie Roberta Janowskiego na półtorej godziny zagościli szczególni panowie z Grupy VOX. Repertuar zespołu tworzą ballady, pieśni gospel, standardy jazzowe, utwory pop i funk. W 1987 r. z Zespołu odszedł Ryszard Rynkowski a dołączył Dariusz Tokarzewski. Obecnie Grupa występuje jako tercet: Witold Paszt, Dariusz Tokarzewski, Jerzy Słota. Trzej Panowie wyśpiewali przeboje napisane w różnych okresach trwania zespołu. Widownia mogła usłyszeć i zaśpiewać razem z artystami takie perełki jak "Bananowy song", "Rycz mała rycz", "Zabiorę Cię Magdaleno" czy dedykowaną dla Ryszarda Rynkowskiego i Zbigniewa Wodeckiego, piękną balladę "Szczęśliwej drogi już czas".

Wspaniałym przeżyciom na scenie towarzyszyły wydarzenia kulturalne trwające równocześnie z koncertami. Po raz pierwszy na mstowskich błoniach odbyło się „Narodowe czytanie” prowadzone przez Bibliotekę Gminną w Mstowie. Akcja ta jest inicjatywą Pary Prezydenckiej i ma na celu promocję wartości jakie niesie ze sobą czytanie literatury pięknej. Tegoroczna edycja poświęcona była Nowelom Polskim. W związku z czym, odczytamy został fragment Noweli „Katarynka”. W czytaniu dla wszystkich zgromadzonych wzięły udział różne osoby. Znalazły się wśród nich: Reprezentant Poseł RP – Elżbieta Łągiewka, przedstawiciel Urzędu Gminy – Małgorzata Grabowska Zastępca Wójta, mieszkańcy Gminy Mstów oraz Pracownicy Biblioteki.

Dodatkowo swoje stoisko obok Biblioteki miał również Gminny Ośrodek Kultury w Mstowie, w którym Instruktor Plastyki – Artur Śpiewak prowadził zajęcia i konkursy artystyczne związane z jabłkiem.

Swoje stoisko miały również Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Mstowa. Tam można było skosztować przepysznych domowych ciast – oczywiście z jabłkiem.

Znalazła się również w tym gronie stoisk „perełka” naszego regionu częstochowskiego – grupa reprezentantów świata żużlowego – młodzi zawodnicy „forBET Włókniarz Częstochowa”.

Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w MstowieSponsorzy: Bank Spółdzielczy w Mstowie, Intersum, Demar

Foto: Maciek Juszczyk

Galeria zdjęć